DRFG – David Rusňák Family Group


David RusňákDavid Rusňák

Český podnikatel, filantrop a majoritní vlastník skupiny DRFG, která se zaměřuje na investice do nemovitostí, telekomunikací a finančních služeb pro širokou veřejnost. Vyrostl v malé slovácké vesničce Labuty u Kyjova. Absolvoval střední ekonomickou školu a jazykovou školu v Hodoníně. V roce 2013 se oženil s Petrou Schillerovou, která je předsedkyní dozorčí rady skupiny a místopředsedkyní správní rady Nadace DRFG. Zároveň také předsedá komisi pro cestovní ruch Rady Jihomoravského kraje a je členkou dozorčí rady Centrály cestovního ruchu Jižní Moravy. Její manžel David Rusňák miluje gastronomii, tradiční českou a rakousko-uherskou kuchyni, na kterou se zaměřuje jeho brněnská restaurace Konfit. Miluje víno i cestování.

Investiční skupina DRFG

V roce 2003 nastoupil do brněnské dopravní firmy DH a spol. Pak s jejím majitelem Davidem Hálkem založil vlastní společnost Compass DKD Czech na mezinárodní přepravu zboží. V roce 2007 dosahovala firma obratu čtvrt miliardy. Pak Rusňák od Hálka jeho podíl odkoupil a v roce 2009 firmu prodal. Investoval do obchodu se stavební chemií, poradenství k evropským dotacím i vývoje softwaru pro sklady a továrny. V roce 2011 společnosti sloučil do investiční skupiny DRFG. Investuje do nemovitostí, zejména retailových a obchodních center, telekomunikací a finančních služeb. Skupina nabízí investiční podílové fondy. Orientuje se převážně na český trh.

Skupina vlastní zakázkové krejčovství Galard a biofarmu Podchřibí. Za rok 2018 měla skupina konsolidovaná aktiva přes 7,36 miliardy korun a konsolidované výnosy přes 3,84 miliardy korun.

Skupina DRFG a 5 základních faktů

– DRFG znamená David Rusňák Family Group
– David Rusňák v roce 2011 zastřešil své podnikatelské aktivity založením skupiny DRFG
– Hlavní pilíře investic: nemovitosti, telekomunikace, finanční služby
– Místopředsedou představenstva se v roce 2019 stává Pavel Vyhnálek a dalším novým členem je Pavel Fráňa.
– Skupina DRFG je dlouholetým partnerem HC Kometa Brno, která hraje domácí zápasy v DRFG Areně

Společensky prospěšná činnost a sponzorství

Od vzniku se investiční skupina DRFG snaží pomáhat. Podporuje řadu sociálních, kulturních a sportovních projektů. DRFG sponzoruje brněnský hokejový tým Kometa a hokejová hala v Brně se přejmenovala z Rondo na DRFG Arénu. Skupina je partnerem Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech a v letech 2014–2019 podporovala i mezinárodní jazzový festival JazzFestBrno a cestovatele Jiřího Kolbabu.

V roce 2016 byla založena Nadace DRFG, která podporuje řadu dobročinných a charitativních projektů. Mezi nimi festival Meeting Brno, se společností yourchance zavádí finanční gramotnost do škol a v rámci projektu Začni správně, pomáhají mladým lidem z dětského domova nebo pěstounské péče, aby po odchodu správně nastartovali svůj život a uplatnili se ve společnosti.

DRFG stojí na třech pilířích

Prvním klíčovým segmentem, kterému se skupina věnuje jsou finance. Divize DRFG Finance výrazně posílila na poli finančního poradenství, získala několik firem a také online srovnávač bankovních a pojišťovacích produktů ChytryHonza.cz.

Posílila také oblast telekomunikací. Skupina představila nového internetového operátora nazvaného Libli, který vznikl konsolidací lokálních poskytovatelů telekomunikačních služeb z portfolia skupiny. Aktuálně obsluhuje kolem sto tisíc zákazníků a řadí se tím mezi největší lokální internetové operátory v České republice. Počátkem roku 2019 byl operátor Libli prodán společnosti Nordic Telecom.

Třetí oblastí jsou nemovitosti. Skupina do nich v loňském roce investovalo přes 3 miliardy korun. Do portfolia díky tomu přibyl soubor dvanácti nákupních parků rozesetých po celé České republice, obchodní zóna v Litoměřicích a také historický činžovní dům v Údolní ulici v Brně. Hodnota spravovaného portfolia tak aktuálně přesahuje 6,35 miliard korun a pronajímatelná plocha převyšuje 166 tisíc metrů čtverečních.

Na komerčních nemovitostech stojí také nemovitostní fondu CZECH REAL ESTATE INVESTMENT FUND, který klientům přináší dlouhodobé stabilní zhodnocení s výnosem 4–5 %. Investovat je do něj možné už od částky 500 korun.

Představenstvo je nově šestičlenné

Majoritním akcionářem a předsedou představenstva, které je nyní šestičlenné, zůstává David Rusňák. Management skupiny doplnil Pavel Fráňa a Pavel Vyhnálek, kteří mají dlouholeté zkušenosti v tuzemském i zahraničním byznysu a pomohou DRFG v jejím dalším růstu.

Rozvíjet se bude také podpora kultury a sportu. Také v roce 2019 zůstane tím hlavním partnerství s hokejovou Kometou Brno. Spolupráce s brněnským klubem se letos ještě rozrostla o generální partnerství se značkou CZECH FUND, která je zároveň hlavním partnerem také české tenistky Karolíny Plíškové.
Více na www.davidrusnak.cz a www.drfg.cz

David Rusňák